Yeniden Kelimesinin İnşaası Üzerine Nişasta ve Biraz Un

IMG_4490.JPG
Acıktım. Karnımı doyurmak için yüzlerce hamle yaptım, dünyanın hamallığına soyundum, uyandım. Sırtımda binlerce tonluk bir yük vardı, taşıması acı veriyordu, uyandım. Belki orada öldüm, burada doğdum, belki de böyle olmalıydı, inandım.
Dünya da öldü bence, sonra yeniden doğdu biliyorum, her şey geçmişte kaldı, sadece ben biliyorum. Önceleri bir harabeydi bu ıssız kepazelik. Yeniden noktası virgülüne inşa ettiler bu düzeni. Başka açıklaması olamaz bu acıklı filmin. Kapıda bıraktılar binlerce garibi, belki de unuttular. Zaman zarflarından imla hatasında yüzen mektuplar çıktı, içeri almayın dedi özet olarak, makamlara inandılar, almadılar. Dışarıda kaldım.  Beni de içeri almadılar. Garip buldukları herkesi ıssız bir saat ortasında kaderiyle baş başa bıraktılar. Onlar öldüler, belki de yeniden doğmak için sıradalar, ben henüz hayattayım. Üzgünüm. Zaten nefes almaktan umudu kesmiştim, galiba beni hayata bağlayan bu oksijen bağımlılığından kurtulmak oldu. Bugün ölemedim, ama yarın öleceğim. Herkes her gece, gece yarısında ölecek, geriye sadece yarım kalan dönüşüm fikirleri kalacak. Şimdi beklemek felaketiyle yüzleşmekte olan her sabit sayıdan dönüşüm adına cümleler duymak istemekte kulaklarım. En güzel cümleyi alemlerin en zamansızından duymakta. Şimdi…
Şimdi dünyadaki en resmi makam olan rüya alemi denetleme kurulundan bir telgraf aldım. Uyandım. Harabelerden kendime fonksiyonlar seçtim, yanıldım. Bütün haberlerde ismimi duydum, ağladım.
Çok ağladım.
Ben restorasyon fikirlerimle kepazelik örneği olarak ilk sıraya yerleşmişim. Bunu da bana haber vermeden yüz üzerinden bir not vererek karar kılmışlar, En yüksek not benimki. Seksen yedi almışım. Neden yüz alamadığımı sorguluyorum, yakarışım bundan.
Haberler bas bas bağırıyor adımı, harabeler yankılı, garipler tepkili. Ben en ünlü fikirlerin yüzdüğü onlarca kitaptan aldım yüzümü. Kim ne görmek isterse onu gösterdim, özünü. Şimdi bir günah keçisi lazımdı, müteahhitlere. İmzamın altında olduğu her zerafet örneği sözleşmeden çıkan keskin dişlere geçti boğazım. Ben öldüm, belki de yenildim.
Acıktım. Her kurabiye yaptığında annem, ismimi sayıkladım. Kulaklara nasıl bir his verdiğini test ettim, oyalandım.
Uyandım, bakkal yakında, istekleri yerine getirmek için sabırsızım, liste var elimde;
-Un
-Yağ
-Nişasta
-Şeker
Kapının önündeydim. Bakkaldan içeri daldım, pek derin değildi, kepçenin bıçakları, vitrinden liste mallarımı çalamadı.
kayboldum, zamanda sıçradım, az önce olduğum yerde az önceki ben vardı, oraya sıçradım, kendimi öldürdüm sanırım, bir nevi başarısız bir yeniden inşa girişimiyle sonlandım.
Alarmı kapat artık, uyandım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir